SOUTĚŽ

Bílý Masaj a Masajka*

Kdo z vás dokáže nejlépe napodobit domorodého Masaje a Masajku?
Vyberte jednoho chlapce a jedno děvče a pomozte jim ozdobit se jako praví Masajové… nebo se ozdobte všichni a zahrajte si na masajský kmen!
Záleží jen na vaší aktivitě a chuti si hrát.

Rozpoznávacím znakem masajského válečníka je červený pruh látky (ten převažuje, ale používají i vzorované látky) omotaný kolem těla (kanga) a typický štít.
Štít snadno vyrobíte ze staré lepenkové krabice, pomalovat ho můžete obyčejnými temperami a zezadu na něj nalepit nebo přicvaknout pruh látky či provázku na držení.

Masajské dívky jsou proslulé bohatou korálkovou výzdobou. Korálky nosí v mnoha vrstvách na krku, ale i jako výrazné náušnice případně náramky.
Korálky nemusíte kupovat, stačí použít například obarvené slané těsto (recept níže), samotvrdnoucí hmotu, zažehlovací korálky apod.

TIP: Odvážnější si mohou nabarvit i pokožku.

Soutěž probíhá od začátku března až do konce května 2022.
Nezapomeňte nám poslat fotky (nejpozději do 31. 5.), jen tak vás můžeme zařadit do soutěže!
Fotografie budou uveřejněny na těchto stránkách.

foto: Ninara, flickr, piqsels.com

ODMĚNA

Vítězné třídě zašleme knížku příběhů od dobrovolnice Jany Jeklové Mezi dětmi ulice, v jejíž druhé části popisuje pro nás těžko přestavitelné osudy tzv. street boys, dětí ulice, které žijí a vyrůstají v druhém největším slumu na světě.
V knize se ale věnuje i přírodě, životu v hlavním městě Nairobi, seznámí nás s pouštním kmenem Rendile i se životem Keňanů obecně.

Ukázka z knížky: Mezi Dětmi Ukázka


  • Bílá Masajka je také název slavné autobiografické knihy autorky Corinne Hofmannové. Jako mladá žena se při dovolené v Keni zamilovala do rodilého masajského válečníka, opustila rodné Švýcarsko, a jako jeho manželka s ním prožila několik v jeho kmeni (Samburové).

RECEPT NA SLANÉ TĚSTO

• 3 hrnky polohrubé mouky
• 1 hrnek soli
• cca 1 hrnek vody
• 1 lžíce glycerínu (oleje)

Vše nasypeme do větší mísy a pořádně prohněteme, až je těsto hladké. Vodu přiléváme vždy postupně, raději pomaleji, abychom těsto nepřelili. Po upečení lze těsto  obarvit temperovými barvami. Při tvarování korálků nezapomeňte na dírky, raději větší, každé těsto při pečení trochu nabyde a malé dírky by mohly zaniknout.

Pokud použijete modelit nebo jakoukoli jinou tvarovací hmotu, lze zamíchat tempery přímo do těsta.