HODNOCENÍ OD ŠKOL

Přečtěte si, jak se školám líbil loňský ročník Dnes jím jako Keňan!

SOU, Uničov
V pátek 22. 4. jsme ve škole uspořádali projektový den Dnes jím jako Keňan, do kterého jsme se jako škola registrovali. Vzhledem k tomu, že naším oborem je Hotelnictví a turismus, rozdělili jsme projekt na dvě části. Ta první byla teoretická, zaměřená zejména na geografii a hospodářství Keni. Využili jsme Vašich skvěle připravených pracovních listů a na závěr si žáci zahráli hru Jenga!. V části praktické si žáci pod vedením paní učitelky vaření společně připravili celé keňské obědové menu – placku chapati, hlavní jídlo chips masala a jako dezert sladké pečivo mandazi.. A i když to tak podle receptu nevypadalo, výsledek byl nejen lahodící oku, ale i překvapivě chutný. Jen ten cukr v receptu nebyl, ten si tam žáci přece jen přidali:) Projekt měl mezi žáky i učiteli velký úspěch a určitě přispěl i k zamyšlení nad tím, že ve srovnání s keňskými školáky se naši studenti mají velmi dobře. A pokud budete příští rok vyhlašovat další takový projekt, určitě se ho škola zúčastní.
Ještě jednou děkujeme, v příloze posíláme nějaké fotky z projektu.
Mgr. Dagmar Smolková, ředitelka


Základní a mateřská škola Horská z Vrchlabí

 


ZŠ Salvátor z Valašského Meziříčí

Moc děkujeme za perfektně připravený projekt, zapojili jsme se už víckrát a vždy si s dětmi projektový den moc užijeme…
Přeji všem pracovníkům a dobrovolníkům hodně Božího požehnání a sil ve vaší náročné práci.
Petra Mikešová


ZŠ Dubá

Smyslem kampaně bylo seznámit žáky se životem dětí z rozvojových zemí, rozšířit jim obzory a vzbudit v nich zájem o okolní svět. Byla to také skvělá šance, jak jim pomoci uspořádat si lépe priority a také se dozvědět něco nového. Naše děti byly překvapeny, že vzdělání je pro mnoho jejich vrstevníků v Keni nedosažitelný cíl, a že možnost chodit do školy je jejich největší přání.
Do projektu se zapojily všechny třídy naší školy. Vařilo se, malovalo, vytvářelo, modelovalo, nahlíželo do zajímavostí běžného života Keňanů. A také se dost divilo!
Děkujeme Selestiánské asociaci Dona Boska, z.s. Praha za pozvání k účasti v projektu.
Mgr. Jana Mašková


ZŠ a MŠ Uherské Hradiště, Šafaříkova

Po dvouleté kovidové pauze jsme se vrátili k osvětové kampani pořádané Saleziánskou organizací Dona Boska – Dnes jím jako …
V letošním roce je kampaň věnována východoafrické zemi Keňa. Seznámili jsme se se základními informacemi o Keni. Nadchla nás překrásná příroda, cizokrajná i nebezpečná zvířata, ale hlavně jsme se dozvěděli něco málo o těžkém životě místních obyvatel. Klan Masajů je nejznámějším kmenem, který žije v Keni a my jsme se inspirovali jejich zjevem, kulturou a zvyky. Ve třídách jsme ochutnávali typická keňská jídla, čaj, plodiny jako je např. kešu, ananas a odvážlivci zkusili i nápoj válečníků – mléko s krví. Kdo sebral dost odvahy a ochutnal, tak zjistil, že krev jsme nahradili sirupem. Pokoušeli jsme se získat stejnou barvu pleti jako mají Masajové a namalovali si na obličej jejich typické ornamenty. Výsledky naší snahy proměnit se na Masaje můžete shlédnout ve fotogalerii. Na každém stanovišti jsme se dozvěděli něco zajímavého o keňských lidech, rostlinách a zvířatech. Líbil se nám obecný přístup afrických obyvatel k životu, který vystihuje známé HAKUNA MATATA, což v češtině znamená “žádný problém”.
Markéta Hráčková