mapa indie 1O Indii

Indie je nádherná rozmanitá země obrovské rozlohy a lze jí jen těžko komplexně popsat. Na této stránce naleznete obecné snadno dohledatelné informace. Zajímavosti a postřehy našich dobrovolníků, kteří v Indii strávili mnoho měsíců
a žili mezi obyčejnými lidmi, najdete na dalších podstránkách.


OBECNÉ INFORMACE

Indie

 • Rozloha: 3 287 590 km, sedmá největší a druhá nejlidnatější země na světě (1,3 miliardy obyvatel), 50 % je mladších 25 let
 • Hlavní město: Nové Dillí (New Delhi)
 • Jazyky: hindština, angličtina
 • Náboženství: hinduisté (80 %), muslimové (11 %), křesťané (3 %)
 • Hustota zalidnění: 361 ob. / km² (Česká republika: 134 ob / km²)
 • Měna: 1 indická rupie (1 Kč = 3 rupie)
 • Zajímavost: druhý největší producent čaje na světě


Pastva pro oči – Indové milují pestré barvy a rádi chodí krásně oblečení

Historie

Indie patří mezi vůbec první civilizace. Starověká Indie vznikla v povodí řeky Indu na poloostrově Přední Indie. Od roku cca 3 200 př.n.l. se tu postupně vytvářela harappská kultura a po jejím zániku nastalo tzv. védské období (vznik posvátných staroindických textů). Toto období trvalo přibližně tisíc let. Po tomto období vznikaly nejprve menší, později větší říše vystřídané roku 1526  Mughalskou říší.. To už zde žilo kolem 120 milionů lidí. Mughalská říše přispěla rovněž k umění a k architektuře.

Mezním rokem v dějinách Indie byl rok 1498, ve kterém Vasco de Gama objevil námořní cestu do Indie. Tím vzniklo obchodní spojení mezi Indií a Evropou. Nejdříve se na území Indie dostali Portugalci, poté také Holanďané a Britové. Později se Indie dostala pod nadvládu Britů. Jejich nadvláda trvala až do roku 1947, kdy země získala nezávislost a byla rozdělená na dnešní Indii, Východní Pákistán (dnešní Bangladéš) a Západní Pákistán.

Dnes patří k nejrychleji se rozvíjejícím zemím na světě.

KASTOVNÍ SYSTÉM

Původně byla indická společnost rozdělená do čtyř různých vrstev na základě rozdílného duchovního vývoje. V 16. století byl tento systém nesprávně pochopen jako rozdělení do čtyř kast podle rodu a nadřazenosti na základě vyššího původu. (z portugalštiny„casta“ – rod, rodina, kmen). Starodávné védské spisy dědičnou nadřazenost popírají.

Kastovní systém se v různých podobách zachoval až do dnešních časů.

Rozdělení podle kast:

 • Bráhmani (kněží)
 • Kšatrijové (válečníci, politici, státní správa)
 • Vaišjové (obchodníci, řemeslníci a zemědělci)
 • Šúdrové (služebníci, dělníci, bezzemci)

Mimo toto rozdělení stojí tzv. nedotknutelní, kteří nepatří do žádné kasty. Konají tu nejšpinavější práci, žijí pod hranicí chudoby a jsou považoványza  nečisté. Jejich přítomnost nebo už jen samotný jejich stín může způsobit rituální poskvrnění.


foto: Thomas Schoch

Současnost

Indie je jedna z nejrychleji se rozvíjejících ekonomik světa. Nejvíce lidí je zaměstnaných v zemědělství (60 %). Udržuje přátelské vztahy s většinou zemí kromě Pákistánu a Číny, má vlastní jaderný program a třetí největší ozbrojené síly na světě.

30 % obyvatelstva mluví hindsky, jako univerzální dorozumívací jazyk se stále více prosazuje angličtina. Indové z různých částí země se mezi s sebou nedomluví, jazyků a dialektů je více než 1000. Čtvrtina obyvatel je negramotných.

Pěstuje se hlavně: rýže, bavlna, juta, moruše, obilniny (pšenice a proso), subtropické a tropické ovoce (banány, citrusy, mango), fazole, ořechy, sezamová semínka, beteleové ořechy a hlavně čajovník.

Čím dál více Indů pracuje v cestovním ruchu, bankovnictví a spojích. V zahraničí jsou Indové a jejich firmy úspěšní v oblasti IT a prosazují se i talentovaní indičtí vědci

Příroda

 • velehory Himaláje (nejvyšší hora Kančendženga (8586 m. n. m.)
 • teplé počasí, velká diverzita
 • pouště (Thár), tropické deštné pralesy, palmy,
 • zvířata: medvědi, leopardi, tygři (tygr indický), sloni (slon indický), opice, panda, nosorožec (nosorožec indický) 238 druhů hadů (kobry, zmije, krajty jenž mají na svědomí až 10 000 smrtelných kousnutí ročně), delfíni, želvy, žraloci, mnoho druhů ptáků.
 • santalové dřevo

slon indický
slon indický

NAŠI DOBROVOLNÍCI V INDII

 • V Indii pomáhalo již 18 českých dobrovolnic/dobrovolníků. Hlavním místem dobrovolné služby je škola s internátem v Jibon Jyoti nedaleko města Golaghat.
 • Fotogalerie z Indie si můžete prohlédnout zde: jídlo a život v Indii.
 • Seznam současných dobrovolníků a zemí, kde působí, naleznete zde, seznam bývalých dobrovolníků a dobrovolnic naleznete zdeNíže na této stránce naleznete i jejich dopisy, které pravidelně posílají z míst své dobrovolné služby.

Žijeme v nádherných domech, vlastníme úžasná auta, máme super oblečení
a ve srovnání s místními vesničany jsme neskutečně bohatí. Na druhou stranu nesmíme zapomenout, že v Indii nežijí pouze chudí a indická „střední třída” je srovnatelná s námi. Jsem strašně moc rád, že jsem mohl na vlastní oči vidět
život místních prostých lidí a zjistit, jakou životní úroveň vlastně ve světě držíme. Važme si proto toho, co máme, protože – věřte tomu – mnozí by s námi měnili…

Jakub Honěk, dobrovolník v Indii (2016/2017)

Přejeme vám dobrou chuť a příjemné zážitky
s Dnes jím jako Ind!