Pro zvídavé

KŘÍŽOVKA

(V tajence se dozvíte, které zvíře je symbolem ekvádorského souostroví Galapágy.)

1. Která barva zabírá na ekvádorské vlajce nejvíc plochy? 2. Které zvíře u nás chováme jako domácího mazlíčka, zatímco v Ekvádoru je to oblíbená pochoutka? 3. Které zvíře se kromě ovcí využívá v Ekvádoru k výrobě vlny? 4. Plodina, ze které se vyrábí oblíbený povzbuzující nápoj 5. Která plodina je jedna z nejrozšířenějších v Ekvádoru? 6. Velmi těžký plod, který se dá jíst i pít. 7. Nezbytný doplněk chránící před sluncem 8. Jak se jmenuje hlavní město Ekvádoru? 9. Jaký je v Ekvádoru úřední jazyk? 10. Jak se jmenuje nejdelší rovnoběžka na světě protínající i Ekvádor.

Křížovka ke stažení :

(vyluštěnou křížovku nalezneš úplně dole na stránce)


HÁDEJ, KDO JSEM?

Pustťe si naše video a zkuste uhádnout, která ze zvířat žijících v Ekvádoru pantomimicky představujeme! Podaří se vám uhádnout všechny čtyři?


KVÍZ

Vezměte si tužku a papír a odpovědi zapisujte. Až budete mít hotovo, podívejte se dole na výsledky.

1.V Ekvádoru se produkují tři velmi známé potraviny, které v různé podobě dovážíme také do České republiky. Jak se jmenují?

a) Je to žluté, sladké, děti to mají rády ke svačině. Co je to?
b) Je to hnědé nebo černé, sladké, moc dobré. Mlsají to rádi děti, maminky a tatínci… O jakou potravinu se jedná?
c) K přípravě se používá voda a po uvaření krásně voní. Mají to rádi maminky a tatínci nebo starší sourozenci. Děti to ale nepijí… Jaký nápoj máme na mysli?

2. Podívejte se na mapy, kde leží Ekvádor. Přes jaký oceán musíte od nás přeletět, abyste se tam dostali? Dokážete zjistit pomocí atlasu, google maps a podobně, jak je to daleko?

3. Tipněte si, jakou barvu nohou má pták zvaný terej žijící na Galapágách (ostrovy náležící k Ekvádoru)

4. Prohlédněte si video s tradičními domorodými tanci v Amazonii. Znáte nějaký typický tanec, který se tancuje u nás?

5. Jedno z těchto zvířat žije na území Ekvádoru, přestože se jinak vyskytuje v chladnějších oblastech. Které to je?

6. Zkuste nakreslit a uhodnout jméno zvířete, které má:

• dlouhé nohy (o něco kratší než kůň)
• mohutné tělo
• dlouhé chlupy a hustou srst
• dlouhý krk
• čenich podobný velbloudímu či ovčímu
• krátký ocas
• delší špičaté uši


LEKCE ŠPANĚLŠTINY

Víte, co to znamená “MANDE”? Nebo jak se ve španělštině řekne číslo PĚT? Pusťte si lekce s lektorkou Kamilou – vybrat si můžete základní fráze (1. lekce), číslovky od 1 do 20 (2. lekce) nebo speciální ekvádorská slovíčka (3. lekce).

Víte, že kromě španělštiny se v Ekvádoru mluví také dalšími jazyky? Zkuste se naučit ve třech jazycích alespoň dvě slova z tohoto mini-slovníčku.

KEČUÁNŠTINA ŠPANĚLŠTINA SHUAR
Alli shamushka [aži šamuška] = vítejte Bienvenidos [bjenvenydos] Shir taurme [šir taurme]
Yupaichani [jupajčany] = děkuji Gracias [grasjas] Yuminsajme [juminsajme]
Alli punlla [aži punža] = Dobrý den Buenos días [buenos dýjas] Tsawarumek [cavarumek]
Alli chishi [aži čiši] = Dobré odpoledne Buenas tardes [buenas tardes] Kintiameamek [kintijameamek]
Alli tuta [aži tuta] = Dobrý večer Buenas noches [buenas nočes] Ayameamek [ajameamek]

 

 

 

 

NEUVĚŘITELNÁ PŘÍRODA

Ekvádor se pyšní nádhernou přírodou, naleznete tam téměř vše: Amazonské pralesy, horský pás And i rozsáhlé pobřeží… Ne nadarmo se říká, že v Ekvádoru je možné snídat v pralese, obědvat v horách a večeřet na pláži.

Prohlédněte si super video zachycující život na Galapážském souostroví.

LOV TEREJŮ PŘIPOMÍNÁ BOMBARDOVÁNÍ

TEREJ MODRONONOHÝ: ne, není to fotomontáž, takové končetiny skutečně vlastní druhý symbol Galapág – terej modronohý. Jí ryby, které loví střemhlavým útokem z výšky, jež připomíná bombardování. Z výšky vyhlížejí místa, kam vytlačují menší ryby delfíni, žraloci nebo velcí kytovci a následně se přiživují. Při námluvách samci široce roztahují křídla, vztyčují ocas a hlavu se zobákem namířeným vzhůru, „tančí“ kolem samice a představují jí své modré končetiny – ti s tmavšími končetinami jsou pro ně atraktivnější 🙂 Je monogamní a hnízdí na zemi. Video z námluv a další zázraky ekvádorské přírody naleznete zde.

LAMA U KADEŘNÍKA

LAMA – v horách velmi užitečné zvíře, které nosí náklady a dává vlnu (lamy by se měly stříhat jednou do roka, stejně jako ovce).
První obrázek znázorňuje typickou horskou lamu. Jak se vám ale líbí další fotky lam – o návštěvě u holiče? 🙂 (odkaz na původní článek zde).


POZNÁVAČKA

VYTISKNI SI ZKUS SPRÁVNĚ DOPLNIT OBRÁZKY DO MAPY (PODLE POPISKŮ U OBRÁZKŮ)

 


Řešení křížovky:

Řešení kvízu:
SPRÁVNÉ ODPOVĚDI Z KVÍZU: 1. a) banán – v obchodech lze občas sehnat banány, na kterých je nálepka s nápisem Ecuador b) čokoláda   c) káva   2. Severní Atlantský oceán, necelých 11 000 km   3. modrou – celým jménem terej modrononohý (čím sytější barva, tím lepší :-))   4. polka (dříve nazývaná maděra), valčík…. 5. tučňák celým jménem tučňák galapážský   6. lama. Víte, že umí plivat a že se tím mezi sebou dorozumívají? Zejména samice po sobě plivou skoro pořád, do 60 centimetrů se jen málokdy minou. V bezpečí jste pouze tehdy, když stojíte čtyři metry od nich.