PRO RODINY

 

Milé děti a rodiče,
vítáme vás na stránkách našeho projektu Dnes jím jako Ekvádorec, určeného pro základní a střední školy, který jsme se vzhledem k současné situaci, rozhodli zpřístupnit i vám. Pojďte s námi tvořit, bavit se, vařit, naučte se něco nového, procestujte si (aspoň on-line) nádhernou jihoamerickou zem Ekvádor, prohlédněte si super videa, kreslete, přemýšlejte, poznávejte – ale hlavně se NENUĎTE!

 Na této stránce naleznete pouze malou část z celého projektu. Podívejte se i na další podstránky, kde mimo jiné zjistíte, jak se jmenuje nejdelší rovnoběžka na Zemi, jak je možné, že nejvyšší hora na světě může ležet i v Ekvádoru, které zvíře zpívá, i když není pták, jak chodí děti v horách do školy a mnoho dalšího.

Pokud nebudete něco vědět, koukněte na další podstránky (o Ekvádoru,výukové materiály, jídlo), všechno tam najdete. 

Zpříjemněte si aktivity poslechem pravé ekvádorské hudby (další skladby zde).

Na zahřátí si můžete vyzkoušet KŘÍŽOVKU

(V tajence se dozvíte, které zvíře je symbolem ekvádorského souostroví Galapágy.)

1. Která barva zabírá na ekvádorské vlajce nejvíc plochy? 2. Které zvíře u nás chováme jako domácího mazlíčka, zatímco v Ekvádoru je to oblíbená pochoutka? 3. Které zvíře se kromě ovcí využívá v Ekvádoru k výrobě vlny? 4. Plodina, ze které se vyrábí oblíbený povzbuzující nápoj 5. Která plodina je jedna z nejrozšířenějších v Ekvádoru? 6. Velmi těžký plod, který se dá jíst i pít. 7. Nezbytný doplněk chránící před sluncem 8. Jak se jmenuje hlavní město Ekvádoru? 9. Jaký je v Ekvádoru úřední jazyk? 10. Jak se jmenuje nejdelší rovnoběžka na světě protínající i Ekvádor.

Křížovka ke stažení :

(vyluštěnou křížovku nalezneš úplně dole na stránce)

Chceš vyhrát VTIPNOU placku se želvákem a tvým jménem? Pojď soutěžit!

Třeba takovou?

Je to jednoduché. Klikni sem a přečti si pravidla soutěže. Potřebuješ jen trochu fantazie a nasazení, jakékoli kreativní či výtvarné pomůcky a materiál, který máte určitě doma. Držíme ti palce, vtipná placka už na tebe čeká.

Pro zvídavé máme připravený kvíz

Vezměte si tužku a papír a odpovědi zapisujte. Až budete mít hotovo, podívejte se dole na výsledky.

1.V Ekvádoru se produkují tři velmi známé potraviny, které v různé podobě dovážíme také do České republiky. Jak se jmenují?

a) Je to žluté, sladké, děti to mají rády ke svačině. Co je to?
b) Je to hnědé nebo černé, sladké, moc dobré. Mlsají to rádi děti, maminky a tatínci… O jakou potravinu se jedná?
c) K přípravě se používá voda a po uvaření krásně voní. Mají to rádi maminky a tatínci nebo starší sourozenci. Děti to ale nepijí… Jaký nápoj máme na mysli?

2. Podívejte se na mapy, kde leží Ekvádor. Přes jaký oceán musíte od nás přeletět, abyste se tam dostali? Dokážete zjistit pomocí atlasu, google maps a podobně, jak je to daleko?

3. Tipněte si, jakou barvu nohou má pták zvaný terej žijící na Galapágách (ostrovy náležící k Ekvádoru)

4. Prohlédněte si video s tradičními domorodými tanci v Amazonii. Znáte nějaký typický tanec, který se tancuje u nás?

5. Jedno z těchto zvířat žije na území Ekvádoru, přestože se jinak vyskytuje v chladnějších oblastech. Které to je?

6. Děti, zejména ty, které bydlí na horách, doma pomáhají s chovem zvířat. Zkuste uhodnout, o jaká zvířata se ekvádorské rodiny často starají?

a) ovce
b) slepice
c) prasata
d) krávy
e) morčata
f) osli
g) koně
h) lamy
i) kachny
j) krůty
k) kočky
l) činčily

7. U nás je to domácí mazlíček, v Ekvádoru vybraná pochoutka. O jaké zvíře se jedná?

křeček      králík      pes      morče     papoušek

8. Zkuste nakreslit a uhodnout jméno zvířete, které má:

• dlouhé nohy (o něco kratší než kůň)
• mohutné tělo
• dlouhé chlupy a hustou srst
• dlouhý krk
• čenich podobný velbloudímu či ovčímu
• krátký ocas
• delší špičaté uši

9. Ekvádor leží v tzv. pásmu ohnivého kruhu, kde je nejvíce zemětřesení na světě. Víš, kam se schovat před zemětřesením?

a) do sklepa    b) mezi dveře    c) vyběhnout ven z budovy

10. Zlepšete si paměť a zkuste se naučit ve třech jazycích alespoň dvě slova z tohoto mini-slovníčku.

KEČUÁNŠTINA ŠPANĚLŠTINA SHUAR
Alli shamushka [aži šamuška] = vítejte Bienvenidos [bjenvenydos] Shir taurme [šir taurme]
Yupaichani [jupajčany] = děkuji Gracias [gracijas] Yuminsajme [juminsajme]
Alli punlla [aži punža] = Dobrý den Buenos días [buenos dýjas] Tsawarumek [cavarumek]
Alli chishi [aži čiši] = Dobré odpoledne Buenas tardes [buenas tardes] Kintiameamek [kintijameamek]
Alli tuta [aži tuta] = Dobrý večer Buenas noches [buenas nočes] Ayameamek [ajameamek]

 

Nejste ještě unaveni vyplňováním pracovních listů do školy a rádi byste se ještě něco dozvěděli a poznali ještě více Ekvádor?
Podívejte se na pracovní listy pro školy v černobílé i plnobarevné verzi. Řešení vám rádi zašleme emailem, napište si o ně na: dnesjimjako@sadba.org.

SPRÁVNÉ ODPOVĚDI Z KVÍZU: 1. a) banán – v obchodech lze občas sehnat banány, na kterých je nálepka s nápisem Ecuador b) čokoláda   c) káva   2. Severní Atlantský oceán, necelých 11 000 km   3. modrou – celým jménem terej modrononohý (čím sytější barva, tím lepší :-))   4. polka (dříve nazývaná maděra), valčík…. 5. tučňák celým jménem tučňák galapážský  6. ovce, slepice, prasata, morčata, osli, koně lamy. I malé děti musí vodit zvířata na pastvu, v mlze a velké výšce.  7. morče  8. lama. Víte, že umí plivat a že se tím mezi sebou dorozumívají? Zejména samice po sobě plivou skoro pořád, do 60 centimetrů se jen málokdy minou. V bezpečí jste pouze tehdy, když stojíte čtyři metry od nich.  9. b) Nejlepší je schovat se mezi futra dveří.

Uvař si pravé ekvádorské jídlo!

Obvyklé jídlo chudých ekvádorských dětí k večeři je rýže, kousek vařeného banánu tzv. plantain a trocha ryb z konzervy. Nemusíte kupovat plaintain (dá se sehnat i u nás, třeba na rohlik.cz),  využijte plodiny, které pěstujeme v našich podmínkách a více se tak přiblížíte jednoduchému pokrmu ekvádorských dětí.
Pokud se pustíš do vaření, pošli nám fotku, rádi ji zveřejníme na našich stránkách.

SUROVINY:

  • rýže
  • konzerva – např. tuňák, 1–2 konzervy na rodinu (dle počtu členů)
  • brambory cca 2–3 kusy na osobu

POSTUP: Dle počtu osob uvaříme požadované množství rýže. Brambory uvaříme ve slupce a oloupeme. Podáváme kopeček rýže se 2–3 bramborami a lžící tuňáka.

Další recepty najdeš na stránce Recepty a spoustu informací o tom, jak jedí Ekvádorci na stránce Ekvádorská kuchyně. Víš, že v pralese si pochutnají třeba na moučných červech? A že v horách baští zvířátko, které u nás chováme jako domácího mazlíčka? Schválně, které to je? Opéká se na druhém obrázku… Na třetím obrázku vidíte, na čem si pochutnávají Ekvádorci žijící v pobřežních oblastech.

Neuvěřitelná příroda

Ekvádor se pyšní nádhernou přírodou, naleznete tam téměř vše: Amazonské pralesy, horský pás And i rozsáhlé pobřeží… Ne nadarmo se říká, že v Ekvádoru je možné snídat v pralese, obědvat v horách a večeřet na pláži.

Prohlédněte si super video zachycující život na Galapážském souostroví.

LOV TEREJŮ PŘIPOMÍNÁ BOMBARDOVÁNÍ

TEREJ MODRONONOHÝ: ne, není to fotomontáž, takové končetiny skutečně vlastní druhý symbol Galapág – terej modronohý. Jí ryby, které loví střemhlavým útokem z výšky, jež připomíná bombardování. Z výšky vyhlížejí místa, kam vytlačují menší ryby delfíni, žraloci nebo velcí kytovci a následně se přiživují. Při námluvách samci široce roztahují křídla, vztyčují ocas a hlavu se zobákem namířeným vzhůru, „tančí“ kolem samice a představují jí své modré končetiny – ti s tmavšími končetinami jsou pro ně atraktivnější 🙂 Je monogamní a hnízdí na zemi. Video z námluv a další zázraky ekvádorské přírody naleznete zde.

KDO JE TO?

Umí zpívat, je nesmírně inteligentní, ale není to pták?
(řešení dole na stránce)

 

LAMA U KADEŘNÍKA

LAMA – v horách velmi užitečné zvíře, které nosí náklady a dává vlnu (lamy by se měly stříhat jednou do roka, stejně jako ovce). Neodolali jsme a kromě typické horské lamy vám přinášíme i několik snímků lam po návštěvě holiče! (odkaz na původní článek zde).

Vybarvi si a skládej

Pokud rád/a vybarvuješ, tak tady jsi na správném místě. Jestlipak víš, že v Ekvádoru ve městě Loja [čti Locha] leží pravděpodobně nejbarevnější ulice na světě? I tu nalezneš v našich omalovánkách. Všechny obrázky si můžeš stáhnout zde. Najdeš tam i bludiště, ekvádorskou vlajku a zvířátka, která žijí v Ekvádoru.

 

ORIGAMI ŽELVIČKA

Pokud tě více láká práce s papírem, vyzkoušej si origami želvičku 🙂

DOPLŇ DO MAPY PODLE POPISKŮ U OBRÁZKŮ

JEDNOTLIVÉ OBRÁZKY K VYBARVOVÁNÍ

                 

Hýbej se s úsměvem

TUČŇÁČÍ HONIČKA

Máš sourozence? Nebo rodiče či babičku s dědou, kteří si rádi hrají? Udělejte ze sebe tučňáka: dejte si ruce k tělu, vytočte dlaně směrem vzhůru a pohybujte se malými krůčky a houpavým pohybem vpřed a zahrajte si na tučňáčí honičku (na obrázku).

Tučňák „baba“ honí ostatní (tučňáčím krokem) jako u normální honěné a „babu“ předává plácnutím pozdvižené ruky do ruky dalšího tučňáka. Ruku nesmí zdvihnout příliš vysoko – ruka napodobuje tučňáčí křídlo.

Alternativou k této honičce může být KRABÍ HONIČKA. Běhá se pouze do strany a po čtyřech. Baba se předává jemným štípnutím (klepítka – ruky).

Natočte se a pošlete nám video. Rádi ho uveřejníme na stránkách, možná někoho potěšíte a zlepšíte mu den!

 

 PLIVAJÍCÍ LAMA  PRO OTRLÉ!   
V bezpečné vzdálenosti od nechtěných pozorovatelů uspořádejte soutěž, kdo nejdále doplivne. Vítěz může být celý den nazýván Velkou lamou. Raději nehrajte doma.

 

 SVATEBNÍ TANEC TEREJŮ 
Dívky se seřadí vedle sebe, chlapci do protější řady. Chlapci si mohou vzít modré ponožky či obuv (není podmínkou) a mohou vyzkoušet zatančit svatební tanec terejů a zaujmout tak některou dívku.
Chlapci,„tančí“ před „samicemi“ – široce roztažené ruce znázorňují křídla, vyšpulená zadnice vztyčený ocas a hlava otočená vzhůru symbolizuje vztyčený zobák.
Nezapomeňte, že vyhrávají nejen dobří tanečníci, ale hlavně ti s nejmodřejšími končetinami!

____

Berte, prosím, tyto aktivity s humorem a nadhledem 🙂  

Líbily se vám naše stránky? Co se vám líbilo nejvíc… Máte nějaký nápad na zlepšení? Napište nám 🙂 

KDO ZPÍVÁ?
Je to keporkak (velryba). Přečti si o těchto úžasných zvířatech na stránce o přírodě.

Menu